כבר שאלו

הרזיה > הרזיה לנוער > כבר שאלו

 1. Rating: +0

  Positive Negative

  איך אני יודעת אם ילדי סובל מעודף משקל?

  לילדים בשונה ממבוגרים, המדד המקובל לאיתור עודף משקל הן עקומות גדילה הנקראות עקומות BMI לילדים.
  BMI מחושב כמשקל\גובה בריבוע (משקל לחלק לגובה במטרים בריבוע). את ערך ה BMI שהתקבל נציב על העקומות בהתאם לגיל ילדך. העקומות מחולקות לאחוזונים. אם הBMI של ילדך נמצא מעל אחוזון 85 הרי שילדך מוגדר כסובל מעודף משקל. אם ילדך נמצא מעל אחוזון 95 הרי שלילדך סובל מהשמנה. בשני המצבים הרפואה דורשת טיפול והתייחסות לבעיה. באתר תוכלו למצוא קישור למחשבוןBMI שבו תוכלו לבדוק ע"י הצבת נתונים פשוטה, האם ילדיכם סובל מעודף משקל או השמנה.

 2. Rating: +0

  Positive Negative

  ילדי לא אוהב לאכול ירקות, מה עלי לעשות? האם יש דרך לשנות זאת?

  ישנם ילדים רבים שאינם צורכים ירקות ומעדיפים חטיפים ופחמימות כגון:אורז, תפו"א, ותוספת של לחם על פני הוספת ירקות לתפריט. ישנן מספר דרכים להגדיל צריכת ירקות בילדים:
  1. יש לחשוף את ילדיכם למגוון סוגי ירקות בצורות המגרות לעין.
  2. יש להוות דוגמא אישית בצריכת הירקות במיוחד בזמן ארוחות משפחתיות ובארוחות סביב השולחן.
  3. הציעו לילדיכן את הירקות בתחילת הארוחה בזמן שהוא רעב.
  4. יש לנסות ולשלב את הירקות בצורה סמויה בתפריט של הילד: בקציצות, תבשילים, מרקים, רטבים לפסטה, כריך....
  5. גדלו גינת ירק...
  6. יש לערב את הילד בקניה, בבחירה, בהכנה ובחיתוך של הירקות.
  7. אין להתעקש על ירק מסוים, תנו לילדיכם לבחור את הירקות שהוא מעדיף.
  8. לא להתייאש! ילדים לא אוהבים להכניס מאכלים חדשים לתפריטם. יש צורך להיעזר בסבלנות ולבצע מספר ניסיונות, זה עלול לקחת זמן.

 3. Rating: +0

  Positive Negative

  ילדי בן ה-10 סובל מעודף משקל ברור לעין. האם יש צורך לטפל כבר בגיל צעיר או שאכן ייתכן שעם הגדילה והצמיחה בגובה זה יעבור?

  השמנה היום לצערי נפוצה מאוד גם בילדים ונוער. הסיבות לכך הן רבות: צמצום הפעילות הגופנית, ישיבה ממושכת לאורך היום מול המחשב או הטלוויזיה, תרבות האוכל והמסעדות, ריבוי אכילת מזונות מתועשים, ג'אנק-פוד ועוד. מחקרים רבים שנעשו מצביעים על כך שככל שהטיפול מתחיל בשלב מוקדם יותר, כך גדל הסיכוי של הילד להגיע במשקל תקין כאדם מבוגר. בנוסף, ישנן השלכות בריאותיות רבות לילדים בעלי משקל עודף(שומנים בדם, כולסטרול גבוהה, הגדלת הסיכוי למחלות לב בעתיד...). מכיוון שלילדים קל יותר לבצע שינויים בהרגלי האכילה מאשר לאדם מבוגר, ההמלצה היא לטפל בבעיה בגיל מוקדם ולא לחכות שהיא תחלוף עם הגיל.
  חשוב לזכור! הטיפול משתנה בהתאם לגיל הילד והוא דורש שינוי והתגייסות של כל המשפחה לתהליך.

 4. Rating: +0

  Positive Negative

  יש לי שני ילדים בבית שהאחד סובל מעודף משקל והשני רזה מאוד וזקוק לתוספת של מספר קילוגרמים. מה עלי לעשות עם החלוקה של האוכל בבית?

  הורים רבים נמצאים בבעיה דומה. הורים לילדים הזקוקים לעלייה במשקל הם בעלי נטייה לתת לילדים משקאות ממותקים, חטיפים וג'אנק פוד מתוך הנחה שגויה ש"זה יגרום לילד לעלות במשקל". אין צורך לעשות זאת. מאכלים אלו לא בריאים לא לילד הרזה ולא לילד עם עודף המשקל. מאכלים אלו יש להגביל גם בילדים הרזים וגם בילדים בעלי המשקל העודף מכיוון שהם לא מזינים ולא בריאים. הם מכילים: שומן רווי, שומן טרנס, כמויות גבוהות של סוכרים פשוטים ומלח.
  המטרה היא לגרום לכמה שפחות תסכול והפליה בבית בין הילדים על אף משקלם השונה. אם ילדך נמצא בעודף משקל כזה המצריך תפריט נוקשה יותר(מעבר להגבלת חטיפים ושתייה מתוקה), יש לנסות ולהסביר לילדך שלכל אחד גוף שונה המצריך מזון שונה. אל תשתמשו במונחים כגון: משמין מרזה אלא במונחים כגון: בריא ולא בריא. הגבילו את ילדיכם רק במקומות שאתם חייבים.
  עליה במשקל ניתן להשיג ממזונות מזינים בעלי נפח קטן המכילים מספר רב של קלוריות כגון: אבוקדו, אגוזי מלך, טחינה, הוספת שמן זית או קנולה למזון שנמצא רק בצלחת של אותו הילד, פיתה במקום לחם וכו'.

 5. Rating: +0

  Positive Negative

  יש לי ילדה בת 7 השוקלת 45 ק"ג וגובהה 115 ס"מ. האם היא סובלת מעודף משקל? האם יש להתחיל טיפול? הצעתי בעבר ללכת לטיפול והיא הביעה התנגדות, מה עלי לעשות?

  ילדתך אכן סובלת מהשמנה והיא נמצאת מעל אחוזון 95, מצב זה אכן מצריך טיפול. בגיל הזה רוב העבודה נעשית עם ההורים. במידה וילדתך לא משתפת פעולה ולא נראית מעוניינת בתהליך, ניתן להנחות את ההורים לשינויים שיש לעשות בבית וכיצד עליך לטפל בבעיה. במרפאתנו נשמח לתת לכם ההורים הדרכה והנחיות לכך. בנוסף, שיטת העבודה שלנו עם ילדים בגיל הזה היא באמצעות עזרים כגון: תוכנת מחשב, דפי עבודה...ועל כן הילדים נהנים להגיע למרפאתנו. ניתן להגדיר לילדים את הפגישה כחוג לתזונה נכונה.